100 filmów, które warto obejrzeć – plebiscyt, jakiego nie było

09:21

Jakie są najważniejsze filmy w historii kina? Które wywołują największe emocje i dyskusje? Po które warto sięgnąć ze względu na wyjątkowe kreacje aktorskie, wybitną reżyserię i świetnie opowiedziane historie? Startuje plebiscyt „100 filmów, które warto obejrzeć” - pierwszy, w którym jury złożone ze znawców kina dokonało preselekcji i wytypowało setkę najistotniejszych filmowych dzieł w historii, a na kinematograficznym podium umieszczą je już widzowie. Wyniki ich głosowania poznamy już 11 października.

Zagłosuj na swojego faworyta w rankingu Empiku!

Plebiscyt rozpoczął się od obrad jury w składzie: Grażyna Torbicka – autorka kultowego programu „Kocham kino”, dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska, krytyk filmowy Tomasz Raczek i blogerzy Dawid Adamek i Jacek Napora z kanału Sfilmowani. Wśród uznanych przez nich za obowiązkowe znalazły się między innymi: „2001: Odyseja kosmiczna” w reżyserii Stanleya Kubricka – jedno z najwybitniejszych dzieł science fiction, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy - w opinii Martina Scorsese jedno z arcydzieł polskiej kinematografii, głośny film „Dwunastu gniewnych ludzi” Sidneya Lumeta, kultowy „Dzień świra” Marka Koterskiego, należące już do klasyki hiszpańskiej kinematografii „Kobiety na skraju załamania nerwowego” Pedro Almodovara, a także ukochany przez dzieci i dorosłych „Król Lew”.

– Obrady były na początku bardzo kulturalne i wyrażaliśmy się elegancko, a w miarę narastania emocji patrzyliśmy sobie coraz głębiej w oczy i coraz bardziej próbowaliśmy się przekonywać. Nie ukrywam, że parę razy posunąłem się do złośliwości, a nawet do piorunowania wzrokiem tych, którzy byli innego zdania niż ja – relacjonuje Tomasz Raczek. – To nie jest lista arcydzieł, od której ucieka się z krzykiem. To lista filmów, na których oglądaniu spędzony czas nie będzie czasem straconym. – dodaje Karolina Korwin-Piotrowska. Blogerzy z kanału Sfilmowani podkreślają, że lista jest różnorodna i każdy znajdzie na niej filmy dla siebie. Dawid Adamek – jeden z nich – dopowiada, że początkujący kinomani po obejrzeniu wszystkich 100 filmów z listy będą mieli pogląd na to, w jaki sposób kino wygląda i funkcjonuje, co im się podoba, a co nie, dzięki czemu będą mogli sięgnąć do kolejnych tytułów.

Lista nie jest jednak ostateczna. 28 września inicjatywę przejmą widzowie. To oni ułożą ranking: zadecydują o takiej kolejności ułożenia filmów, która wyrazi ich upodobania i preferencje. Głosowanie zakończy się 11 października. Podczas podobnej, literackiej akcji: „100 książek, które trzeba przeczytać” zostało oddanych aż 165 tysięcy głosów, a w kraju na nowo rozgorzała dyskusja na temat czytelnictwa.

To nie wszystko – w czasie trwania akcji nie tylko będzie można zagłosować na swoje ulubione filmy, ale też wziąć udział w konkursie wiedzy o kinie. Zwycięzca otrzyma pakiet wszystkich 100 filmów z listy. Nagrody dostaną również osoby zajmujące kolejne 10 miejsc: na nich czeka nagroda w postaci 10 filmów.

Skład Jury:
Grażyna Torbicka – dziennikarka, krytyk filmowy. Dyrektor Artystyczna festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Jurorka na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Berlinie i Cannes. Prowadziła magazyn filmowy „Kocham Kino”. Osiem razy otrzymała nagrodę Akademii Telewizyjnej Wiktora.

Karolina Korwin Piotrowska – z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Kocha kino i popkulturę. Wydała książki „Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu” i „Ćwiartka raz”. Prowadzi „Magiel Towarzyski” w TVN Style. Ambasadorka serii filmów REBEL REBEL na DVD.

Tomasz Raczek – krytyk filmowy i publicysta, właściciel Instytutu Wydawniczego Latarnik, redaktor naczelny („Film”, „Playboy”, „Voyage”), dyrektor kanałów telewizyjnych (nFilm HD, TVP2), gospodarz programów telewizyjnych i radiowych. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego). Jego najnowsza książka „KINOPASSANA” dowodzi, że oglądanie filmów jest ważnym elementem w procesie poznawania siebie, a także pracy nad sobą.

Dawid Adamek – członek grupy Sfilmowani. Przez kilka pierwszych lat życia mieszkał nad wypożyczalnią kaset, a po przeprowadzce miał takową w drodze do szkoły – to jego drugi dom od zawsze. Najpierw chciał filmy robić, teraz o nich mówi, bo ponoć krytyk to taki niespełniony filmowiec. Musi być niespełnionym krytykiem, dlatego ma bloga i kanał.


Jacek Napora – były członek grupy Sfilmowani. Kinofil. Student reżyserii i scenopisarstwa w Krakowskiej Szkoły Filmowej oraz tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Chciałby wymienić wszystkich mistrzów kina, w których jest zakochany, ale biogram nie przewiduje takiej liczby znaków.

You Might Also Like

1 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie