Kolekcja sztuki współczesnej powróciła z Muzeum Narodowego do Centrali PKO Banku Polskiego. Dla osób, które nie zdążyły jej zobaczyć, nic jednak straconego! Przeczytajcie artykuł i sprawdźcie, jak technologia umożliwia dziś dostęp do sztuki, bez wychodzenia z domu.
Z okazji 100-lecia działalności PKO Bank Polski podjął próbę przybliżenia sztuki szerszemu odbiorcy, udostępniając własną kolekcję dzieł w Muzeum Narodowym. Wystawa „Sztuka to wartość. z kolekcji PKO Banku Polskiego” pozwala zrozumieć sztukę współczesną. Wpatrując się w dzieła i eksponaty przychodzi moment, w którym należy przeanalizować znaczenie idei projektu. Skonfrontować to, co widzicie jako odbiorcy, z tym, co chciał przekazać Wam ich twórca.
Całość podzielona została na trzy części. Na blisko trzydzieści form artystycznych znajdujących się na wystawie, składają się prace profesorów akademickich, osób dyplomowanych w latach 70-tych oraz dzieła dla mnie najbardziej poruszające, stworzone przez twórców, którzy wykształcenie kierunkowe zdobyli w stanie wojennym. Każdy z eksponatów opatrzony został QR kodem, który po zeskanowaniu przenosi widza do krótkiej interpretacji dzieła w formie filmu na YouTube. Dzięki takiemu rozwiązaniu odbiór trudnych form staje się przystępny dla każdego, bez względu na wiek, zakres wiedzy czy stopień wrażliwości.
Co więcej, jeśli któryś z eksponatów zwrócił Waszą szczególną uwagę, nadal możecie kupić piękne pamiątki z wykorzystaniem wzorów ekspozycji. Są wśród nich: reprodukcje obrazów, puzzle, kolczyki, koszulki, apaszki, a także przepiękna czarna torba.
Nie da się też ukryć, że skoro wszystko się zmienia to sztuka również musi iść z duchem czasu. Osoby, które nie zdążyły zobaczyć kolekcji w Muzeum Narodowym mogą nadal… obejrzeć ją za pośrednictwem serwisu YouTube. Moim zdaniem jest to ogromny ukłon w stronę osób młodych, dla których kontakt ze sztuką często schodzi na drugi plan. Zachęcam jednak Was wszystkich do chwili refleksji w otoczeniu dzieł znakomitych twórców, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz czy Zofia Kulik.
16 opinii:
Bardzo ciekawe inspiracje. 😊
OdpowiedzUsuńMyslisz, że jak ja mam konto u konkurencji to też moge obejrzeć? ;p
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post! Oglądanie sztuki w pracy przy kawie nie jest chyba dobrym pomysłem, nawet jeśli szef wyjechał z miasta na konferencję, ale jak wrócę do domu to oglądnę ten filmik z wielkim zainteresowaniem :)
OdpowiedzUsuńObawiam się, że sztuka nowoczesna nie rozumie mnie, a jaj jej :) Ale post ciekawie napisany i amator takiej formy sztuki znajdzie tu interesujące informacje :) Pozdrawiam smacznie :)
OdpowiedzUsuńCiekawy sposób na uczczenie 100lecia ;)
OdpowiedzUsuńSzkoda, że wcześniej nie słyszałam o tej wystawie. Jak myślisz - wystawią ją jeszcze kiedyś?
OdpowiedzUsuńNiestety na żywo nie widziałam, został film :)
OdpowiedzUsuńNie widziałam takiej wystawy jeszcze
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawa wystawa.
OdpowiedzUsuńByłam na ten wystawie. Nie mam tak dużej wiedzy, by odebrać sztukę współczesną, ale zrobiło na mnie wrazenie.
OdpowiedzUsuńSzkoda, że wystawa już dobiegła końca. Film chętnie obejrzę, Ale to nie to samo.
OdpowiedzUsuńNoo sztuka sztuką, ale my jakoś za sztuką no ... ciężko. Nie rozumiemy jej.
OdpowiedzUsuńWiedziałem, źe bank ma olbrzymia kolekcje, ale byłem przekonany, że trzymają ja tylko dla siebie. Szkoda, że przegapiłem.
OdpowiedzUsuńNie słyszałam nawet o tej wystawie. Fajnie, że można zobaczyć filmik. :)
OdpowiedzUsuńByłam na ten wystawie. Nie zrobiła tak dużego wrażenia, ale uważam, że warto.
OdpowiedzUsuńTo chyba nie moje klimaty :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję!